Specializované konzultace na vyžádání pacienta
- čas i prostor podle individuální potřeby na Vámi zvoleném pracovišti.
ulevapronohy.cz
internetový prodej ortopedických pomůcek a výrobků zaměřených na péči o nohy
Velké množství příčin bolestí nohou nedovoluje podat komplexní přehled všech diagnóz. Zde proto uvádíme jen nejčastější příčiny onemocnění nohou, přivádějící pacienty do ortopedických ordinací.
Patří k nejčastějším získaným statickým deformitám nohy, zejména u žen, kde je tato deformita úzce spjata se vznikem příčně ploché nohy. Může se však vyskytnout i u dětí jako tzv. juvenilní forma. Působí značné obtíže – bolesti při zatížení, otlaky v obuvi, zarudnutí, záněty a puchýře, vadí kosmeticky a působí problémy s výběrem obuvi.
zevní faktory:
vnitřní faktory:
a) lehká – vyčnívající „kůstka“ na vnitřní straně nohy a lehce vbočený palec
b) střední - obr. č. 1 a), b) – dochází ke „kolizi“ palce a 2. prstu nohy, kůstka vyčnívá výrazněji a neumožňuje pacientovi užívat úzkou a pevnou obuv
c) těžká forma (obr. č. 2a), b), c) – většinou jako těžká kombinovaná vada s křížením prstů, příčným plochonožÍm a kladívkovými deformitami vykloubených prstů
Obr. č. 2a) Těžký hallux valgus - juvenilní forma (žena, 23 let, stav po 2 neúspěšných operacích v 11 a 15 letech věku)
Obr. č. 2b) Těžký hallux valgus - juvenilní forma (žena, 23 let, stav po 2 neúspěšných operacích v 11 a 15 letech věku) - pohled na plosku nohy
Obr. č. 2c) Těžký hallux valgus - juvenilní forma (žena, 23 let, stav po 2 neúspěšných operacích v 11 a 15 letech věku)
jedná se o deformitu, kdy příčinou je nesprávné postavení kloubních ploch mezi články palce nohy. Vyskytuje se méně často, ale projevuje se podobně a působí prakticky totožné obtíže jako předchozí onemocnění.
Onemocnění vyskytující se zejména u mužů. Jedná se o artrózu základního kloubu palce. Projevuje se nemožností pohybu palce a bolestivými pod kůží vyčnívajícími kostními výrůstky a nad nimi otlaky kůže. (obr. č. 3)
Deformita prstů do tzv. kladívkového postavení vzniká ve vyšším věku. Projevuje se bolestivými otoky, zarudnutím a otlaky na kloubech prstů nohy, tzv. „kuřími oky“, které tlačí v obuvi. Postižení se objevuje nejčastěji na 2. prstu. Prst se postupně ohýbá, nelze ho narovnat a tlakem obuvi se na vrcholku prvního článku vytvoří otlak. (obr. č. 4a), b)
Vzniká nejčastěji užíváním nevhodné obuvi – krátké boty s úzkou špičkou nebo boty s vysokými podpatky, ale i nošením těsných ponožek. Prsty jsou neustále skrčeny a drážděny, tlačí na ně okolní prsty. Postupně dojde ke kontrakturám (smrštění) šlach a kloubních pouzder prstů nohou. Tlakem obuvi na tyto klouby dochází k tvorbě bolestivých otlaků a kuřích ok.
Nejnáchylnější na vznik kladívkového prstu je 2. prst, především pokud je delší než palec (tzv. řecký typ nohy), ale deformita může postihnout i ostatní prsty. Velmi často bývá tato deformita spojena s vbočeným palcem (hallux valgus), kdy palec tlačí na 2. prst zboku.
Kladívkový prst může být i vrozenou vadou, a to i na více prstech a na obou nohou zároveň. Může být též následkem neurologického onemocnění.
Kosti nohy vytvářejí zvláštním seskupením klenbu, jejíž konstrukci zabezpečují vazy a svaly. Jak napsal již kdysi Leonardo da Vinci: „Noha je umělecký výtvor složený ze 26 kostí, 107 vazů a 19 svalů". Jedná se tedy o velmi sofistikovaný, extrémně pevný, ale pružný systém zajišťující fyziologickou funkci nohy, který působí jako odpružení celého těla proti otřesům při chůzi. Toto specifické uspořádání kostí se nazývá klenba nožní. Rozlišujeme klenbu nožní příčnou a podélnou. Každé narušení jen jediného článku tohoto relativně složitého systému může mít za následek přetížení ostatních struktur a rozvoj obtíží.
U dětí se klenba vyvíjí postupně s růstem a zatížením nohou a je zcela vytvořená až kolem třetího roku věku. V batolecím věku je noha normálně vbočená a klenba je vyplněna tukovým polštářem, proto otisk nohou u malých dětí neodpovídá tvaru otisku nohou u dospělých. S růstem dítěte se klenba postupně dotváří do normálního tvaru. Nesprávným vývojem, zatížením, vlivem obezity, vrozenou dispozicí kostí svalů a vazů nohou, vlivem neurologických a svalových onemocnění, ale také užíváním nesprávné obuvi dochází k rozvoji dětské ploché nohy.
U dospělých vzniká plochonoží z mnoha různých důvodů - vlivem přetěžování v zaměstnání, sportem, zvýšenou tělesnou hmotností, dlouhým stáním, nošením těžkých břemen, používáním nevhodné nebo nezdravé módní obuvi, anebo vrozenou či získanou ochablostí svalstva. (obr. č. 5a), b)
Podélně plochá noha, se projevuje poklesem vnitřní klenby nohy a s ním spojeným omezením základních funkcí klenby nožní, zvýšenou únavou, pálením a někdy i tupou bolestí. Často je tato vada doprovázena zvýšenou potivostí nohou, otoky a zhoršením krevního oběhu.
Příčně plochá noha, je vada související s přetěžováním přední příčné klenby nožní. Projevuje se poklesem této klenby s následným zhoršením pružnosti a bolestmi v místech II. až IV. hlavičky nártní kosti. Přetížení je způsobeno především dlouhodobým nošením obuvi s vysokým podpatkem, čímž se narušuje rovnoměrnost zatížení nohy.
Jsou velmi úzce spojeny s příčně plochou nohou. Jedná se o bolestivé afekce přední části nohy vznikají v důsledku přetížení některé části přednoží. Spojnice mezi 2. a 5. MTP kloubem (spojení zánártní kosti a základním článkem prstu) tvoří šikmou osu přednoží, která se maximálně zatěžuje po zvednutí paty. Příčná osa má naopak maximální zatížení před odrazem nohy z podložky. Tím dochází k plynulému přenosu zatížení ze zevní strany nohy na vnitřní s největším zatěžováním na hlavičce 2. a 3. zánártní kosti. Každé vychýlení šikmé a příčné osy přednoží vede ke změně biomechaniky a tudíž i přetížení některé její části. Směr těchto os a způsob jejich zatěžování je významně ovlivňován postavením nohy v hlezenním kloubu.
Přetěžování přednoží zvýšenou fyzickou zátěží doplněné zejména atypickou obuví, která změní vektor zátěže, vede ke zlomeninám z přetížení tzv. stress zlomeninám. Mají typickou anamnézu s pozátěžovou bolestivostí ustupující v klidu. Nejčastěji se vyskytují na 2. a 3. zánártní kosti. Důležité je správné stanovení diagnózy a vysazení aktivity, která bolest způsobuje a následné pozvolné zvyšování zátěže.
Další relativně častou příčinou bolestí je Mortonův neurom. Bolestivost je způsobena chronickým drážděním a následným zduřením interdigitálních (meziprstních) nervů přednoží.
Těžká komplexní vada, postihující mimo ostatní lokality prakticky všechny klouby nohy. Vlivem chronického revmatického zánětu kloubů dochází k rozvolnění vaziva zpevňujícího klouby, destrukci kloubních ploch a přetížení revmatismem oslabených šlach. Výsledkem je rychle se zhoršující deformita komplexního charakteru vyžadující si často radikálnější operační řešení, než u podobných stupňů vad u jinak zdravých pacientů. Radikálnější řešení však přináší stabilnější a z dlouhodobého hlediska lepší výsledky.
Jde o onemocnění, jehož projevy jsou pro pacienta velmi závažné, často invalidizující a imobilizující. (obr. č. 6a), b)
Zvednutý, někdy až přeložený malíček přes IV. prst nohy, je často familiárního výskytu (dědičná vada). Malíček je uchýlen směrem k IV. prstu tak, že se v různé míře překládá přes tento, nebo i ostatní prsty a činí obtíže v obuvi.
Jsou podobné revmatickým, ale jejich příčina není zánět revmatického charakteru. Vznikají postupně nejprve jako jednoduché dobře řešitelné vady, ale dlouhodobým přetěžováním nohou, nesprávnou obuví a odkládáním návštěvy ortopeda se jejich stav zhoršuje, přidružují se další vady, až nakonec nemožnost obout jakoukoli obuv přivede pacienta do ortopedické ambulance...
Jejich řešení je pak podstatně komplikovanější a obtížnější, než při včasné návštěvě lékaře a adekvátní léčbě.
| © Bolestnohou.cz 2012 - 2021 | Právní informace | Grafika: Otakar Korolus | Webdesign WEB-KLUB.cz |